Anasayfa

ABECE YENİ SAYI

  OCAK-ŞUBAT 2016
    (341.SAYI)
 

VİDEOLAR

Kimler Sitede

Şu anda 2 konuk çevrimiçi

SİTE SAYACI

YİNE BEKLERİZ
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBUGÜN43
mod_vvisit_counterDÜN150
mod_vvisit_counterBU HAFTA808
mod_vvisit_counterBU AY2614
mod_vvisit_counterTOPLAM283315
Eğitim Sen 8.Olağan Genel Kurulu

Eğitim Sen 8.Olağan Genel Kurulu Tamamlandı

Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi’nde başlayan Eğitim Sen 8. Olağan Genel Kurulu üç gün sürdü.Eğitim Sen, sevginin, dostluğun, kardeşliğin, dayanışmanın, emeğin, mücadelenin örgütüdür”, “Yaşasın kadınların birliği”, “Cinsel, sınıfsal, ulusal, sömürüye son” pankartlarının farklı dillerde yazıldığı genel kurulda Eğitim Sen’in kısa tarihinin anlatıldığı bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Eğitim mücadelesinde yitirilenler adına yapılan saygı duruşunun ardından divanın belirlendiği genel kurula CHP Genel Başkan Yardımcısı İzzettin Çetin, BDP Genel Başkanı Hamit Geylani, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, SDP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Taka, TKP MYK Üyesi Metin Çulhaoğlu, İHD Genel BAŞKANI Öztürk Türkdoğan, Eğit Der Genel Başkanı Mustafa Demir, Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol, çok sayıda sendika yöneticisi ve emek örgütü temsilcisi katıldı.

Genel Başkan Mustafa Demir\'in öğretmen örgütçülüğü sürecini özetleyen konuşması ilgiyle izlendi.

','Ayrıca genel kurula Almanya, Fransa, Estonya, Lübnan, Ermenistan, Bosna Hersek gibi birçok farklı ülkeden de katılım oldu.

Katılımın çok yüksek olduğu genel kurulda, örgütün işleyiş ve yönelimlerine ilişkin çok sayıda önerge kabul edilerek tüzüksel değişiklikler yapıldı. Kendilerini farklı isimlerle adlandıran sendikal grupların bir araya gelerek oluşturdukları ortak liste seçimleri kazandı.

Listeyi, Sendikal Birlik’ten Mustafa Ecevit, Demokratik Emek Platformu’ndan (DEMEP) Mehmet Bozgeyik, Sakine Esen Yılmaz, Abdullah Karahan, Devrimci Sendikal Dayanışma’dan (DSD) Ünsal Yıldız, Tuğrul Çulfa, Devrimci Kamu Çalışanları’ndan (DKÇ) Betül Korkut oluşturdu.

EĞİT DER GENEL BAŞKANI MUSTAFA DEMİR’İN EĞİTİM SEN 8. OLAĞAN KONGRESİNDE YAPTIĞI KONUŞMANIN ÖZETİ…

Sayın Divan, Değerli Delegeler, Değerli Basın Emekçileri ve Değerli Konuklar  

Hepinizi şahsım ve EĞİT-DER üyeleri adına selamlıyorum… 

Ayrıca 6 Mayıs’ta toprağa verdiğimiz yaşamın ve yargının devrimci duruşunun simgesi;  TÖS’ ün, TÖB-DER’in ve Üç Fidanın avukatı değerli insan Halit Çelenk’in; 68 kuşağının önderlerinden ve antiemperyalist mücadelenin kahramanlarından olan ve bugün toprağa vereceğimiz Halim Çelimli’nin anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Toprakları bol olsun… 

Değerli delegeler yaklaşık 26 yıl önce “abece” dergisiyle başlayan ve hemen ardından EĞİT-DER’le devam eden; 12 Eylül sonrası öğretmen örgütlülüğü mücadelesinin bir sonucu olan Türkiye öğretmen sendikacılığının en onurlu duruşunu gösteren EĞİTİM-SEN’İN 8. Olağan Kongresinde bulunmaktan EĞİT-DER Genel Başkanı olarak onur duymaktayım. Çünkü EĞİT-DER ile başlayan 12 Eylül sonrası öğretmen hareketinin EĞİTİM -SEN gibi dinamik ve mücadeleci bir yapıyla bugünlere gelmesi Türkiye demokrasi hareketi için şüphesiz ki önemlidir. Bu tespitle şimdiye kadar bu uğurda mücadele etmiş ve emek vermiş tüm EĞİTİM-SEN üye ve yöneticilerine selam yolluyorum. Ellerine; beyinlerine ve yüreklerine sağlık. 

Değerli dinleyicilerim benden önceki konuşmacıların neredeyse hepsi 12Haziran seçimlerinden sonra yeni, bir anayasa tartışmasının yapılacağı konusunda söylem birliği içinde oldular. Ben de aynı kanıdayım. Seçimlerden sonra yeni bir anayasa ve buna bağlı olarak demokrasi tartışması başlayacaktır. Hatta bugünlerde bile bazı çevreler kendilerinin, ihtiyaç duyduğu anayasa ile ilgili taslakları kamuoyuna sunarak tartıştırmaktadırlar.  Değerli arkadaşlar Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı vardır.

Ancak bu anayasa AKP’nin ya da TÜSİAD’ın ihtiyaç duyduğu anayasa değildir. Bu anayasa merkezine emeği koymuş ve emek eksenli hazırlanacak bir anayasa olmalıdır. Çünkü Türkiye’nin gerçek anlamda demokrasiye ihtiyacı vardır. Bu niteliği geri plana itilmiş bir anayasa bizim istediğimiz bir anayasa olamaz. Toplumun çoğunluğunun ihtiyacını da karşılayamaz.  

Yapılacak bir anayasa demokrasinin ulaşabildiği en üst düzeyi yakalamış, sosyal devletin tüm kurum ve kuruluşları ile bunların işleyişi sağlam temellere oturtulmuş, hukuk devleti ilkelerinin eksiksiz uygulanabilmesinin zemini tartışma götürmeyecek kadar netleştirilmiş, devlet-yurttaş ilişkilerinin tanımlarını en genel anlamda kucaklayıcı olarak belirlemiş; emeğin önündeki engellerin tümden kaldırıldığı, tüm çalışanların toplu sözleşme ve grev haklarını kullanmalarının sarsılmaz güvencelere bağlandığı bir anayasa olmalıdır.

 Bu isteklerimiz doğrultusunda bir anayasa ise ancak demokrasiden ve insan haklarından yana olan güçlerin güç birliğinin mücadelesinin sonucu sağlanabilir. Bunun için zaman kaybedilmeden bu güç birliğinin sağlanması gerekir. Bu güç birliğinin ne önemli dinamikleri arasında EĞİTİM-SEN ve KESK olmalıdır. 

Tekrar hepinizi selamlıyor; EĞİTİM-Sen’in 8. genel kuruluna başarılar diliyorum…

 Yolunuz açık olsun…

 

     EĞİT DER DANIŞMA KURULU TOPLANTISI SONUÇ RAPORU

Eğit Der Danışma Kurulu Genel siyasal sürecin değerlendirilmesi, örgütsel çalışmalarımız, genel merkez ile şube ilişkileri ve yayın organı konularını görüşmek üzere 24 Aralık Cumartesi günü Emekli Sen Çankaya 1 No’lu şube salonunda toplanmıştır. Toplantımıza şube başkanları, Onur kurulu üyeleri, Denetleme Kurulu ve Merkez Yönetim Kurulu üyeleri katılmıştır.

Toplantıya, genel sekreter Mustafa Ecevit’in kurula teşekkür, hoş geldiniz ve gündemi sunarak açmasının ardından, konuşmasını yapmak üzere sözü genel başkan Mustafa Demir’ bırakmasıyla başlandı. Tüm katılımcıların gündem üzerine söz aldığı, görüş ve önerilerini sunduğu toplantının oldukça verimli ve üretken geçmesinden duyulan memnunluk belirtilmiş ve toplantının ardından yenilen yemekte gündelik sohbetlerle tamamlanmıştır.

Danışma Kurulumuzun Merkez yönetim Kurulu tarafından gerçekleştirilmesi için almış olduğu tavsiye kararları aşağıya çıkarılmıştır.

1-Eğitim dinselleştirilmekte, laik ve bilimsel niteliği ortadan kaldırılmaktadır. Eğit Der laik, bilimsel ve demokratik bir eğitim için geniş kesimlerle irtibatlanmalı, ortak mücadele araçları oluşturmalıdır.

2-Eğit Der’e ve abece dergisine ihtiyaç vardır. Yayın organımızın kesintisiz çıkarılması için dost kurumların, demokrat ve aydın çevrelerin desteği sağlanmalıdır.

3-Ankara şubemiz başta olmak üzere şubelerimizin üye güncellemesi yapması, Emekli olan eğitimciler, işsiz öğretmenler, çalışan eğitimciler, özel eğitim kurumu çalışanları, eğitime öncelik ve önem veren eğitimci dostları gibi yeni üye kaynakları yaratılması hedeflenmelidir.

4-Genel Merkez hizmet binası derneğimize yakışan şekilde düzenlenmeli, tanıtım, propaganda çalışmaları güçlendirilmelidir.

5-Dernek çalışmalarında tüzüksel ihtiyaçların tespiti ve planlanması önümüzdeki genel kurula kadar bir çalışma birimi tarafından yürütülmelidir.

6-Eğit Der tarafından geçmişte kurulan müzenin yeniden canlandırılma çalışmaları başlatılmalıdır.

7-Üye aidatları dışında gelir sağlamak amacıyla kitap basımı, imza, söyleşi gibi etkinlikler düzenlenmelidir.

8-Dergimizin kurumsal abonelikleri takip edilmeli, derginin okuyucu kitlesinin genişlemesi için yerel yönetimler, kültür kurumları, eğitime gönül vermiş kurum ve kişiler abonelik şemsiyesine alınmalıdır.

9-Dernek çalışmaları lokal hizmetleriyle etkin olmakta, lokaller üyelerin buluşma, çalışmalara katılma ve sosyal –politik aktivitelerin yürütülmesine kolaylık sağlamaktadır. Bu amaçla Eğit Der lokal hizmeti için gerekli çalışmaları hızlıca yapmalıdır.

10-Genel Merkez şube ilişkileri hukukumuz içinde birbirini besleyici bir anlayışla yürütülmeli, abece dergisinin abonelik ve dağıtım işleri şubeler aracılığıyla gerçekleştirilmelidir.

Fotoğraflar için devam...

Devamını oku...
 
HALİT ÇELENK

 TÜRKİYE SOLU BİR ÇINARINI, YÜREKLİ BİR DEVRİMCİSİNİ DAHA YİTİRDİ.

1922 de yaşama merhaba diyen Halit ÇELENK 5 Mayıs 2011\'de aramızdan ayrıldı.
 Mesleğinde, ilk günden itibaren işkence gören, tutuklanan, yargılanan işçilerin, öğrencilerin, sanatçıların, gençlerin, yazarların, parti, sendika, vakıf,  dernek, yöneticilerinin savunmalarını üstlendi.
Meslek yaşamı boyunca kendisi de çeşitli davalarda yargılanan, gözaltına alınan Çelenk, Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanlığı, Türk Tarih Kurumu İkinci Başkanlığı yaptı. İnsan Hakları Vakfı kurucuları arasında yer aldı. Aziz Nesin\'in öncülüğünü yaptığı Aydınlar Dilekçesi\'ni kaleme alanlar arasındaydı; SBP (Sosyalist Birlik Partisi) kuruluş çalışmalarında bulundu. Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHAK) kurucu üyesiydi.
Yaşamı boyunca demokrasi ve özgürlük mücadelesinin yılmaz savunucusu olan Halit ÇELENK’i çok sevdiği Deniz’lerin yanına Enternasyonal Marşı’yla uğurladık.
Ailesine, dostlarına, Türkiye halkına başsağlığı diliyoruz.

                                                            EĞİT DER MERKEZ YÖNETİM KURULU

   10 Mayıs Birgün Gazetesinde çıkan ilan...

','  Bağımsızlık ve Sosyalizm Mücadelesinin Ölümsüz Savaşçısı,seni saygı ile anıyoruz.

  TÖB – DER ve EĞİT-  DER ÜYELERİ

Ali Bozkurt, İsmet Yalçınkaya Mustafa Demir, Zübeyde Kılıç Avni Aytan, Hulusi Gökçe, Sezai Kaynak,  Seyfettin Bican, Ali Bayraktar, Muzaffer Yalçın, Raif Tombul, Ömer Arslan, Ali Rıza Aydın, Nabi Belekoğlu, Öner Yağcı, Rüştü Apaydın Aydın Yeşilyurt, İlhan Alkan, Ahmet Fuat Özkan, Mustafa Çetin, Doğan Oğuzer, Turgut Haskan, M.Nesil Ünal, Hicabi Timur, Olgun Delikanlı, Tahsin Doğan, Sadık Atilla, Nihat Mustul,  İlhami Şen, Taki Erdoğan, Abdullah Aydın,  Enver Önder, Oğuz Bozkurt Süleyman Özçiftci, İhsan Kapusuz, Erol Savumlu, , Erol Cağlayan, Celil Demir, Mehmet Durdu, Fahrettin Eşgünoğlu, Meral Tüzün,  Nuran Mustafaoğlu, Erhan Bağcı,   Arife Erkul, Hatice Kaya, Saniye Yalçınkaya, Feyzullah Ertuğrul, Mustafa Gazalcı, Kasım Koç, Nihat Eren, Nedim Şahhüseyinoğlu,  Doğan Gülmez, Harun Ünlü, Halil Uslu, Alime Zenger Burhan Biber, Aydın İpek, Hüseyin Öztürk, Selahattin Esen, Nurettin Kaya, A.Kadir Yerlikaya, Nurettin Yıldıran, Mehmet Baba, Mehmet Korkmaz, İsmail Aydın,   Selami Şahin, Selahattin Koçak, Mustafa Ecevit, Fikret Telci, Sadık Özcan, Sergül Kahraman, Bekir Kahraman, Tülin Demir, Bekir Yavaş Necla Ülkü,Nihat Kzıloluk,  Zübeyde Köksoy,  Hasan Ürel,  Neşe Ürel, Şerif Vural, Mehmet Kopan, Timur Bilgiç, Selami Şahin, Kibar Yazıcı, Necdet Kök, Hasan Yaşaroğlu, Cemal Ünlü, Mutahhar Aksarı, Zarife Sakarya, Ahmet Akbaba, Nezzettin Akkuzu, Tuncer Öztürk, Cengiz Kaplan, Kenan Hannan Hoplar, Rıza Duru, Aynur Duru, Feyzullah Erdoğan, Murat Yaman, Mustafa Türkmen, Hayrettin Gaçaloğlu.
 

 

 
«BaşlangıçÖnceki12345678910SonrakiSon»

Sayfa 7 / 13
 

LİNKLER

KESK
KAMU EMEKÇİLERİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
DİSK
DEVRİMCİ İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
EĞİTİM SEN
EĞİTİM VE BİLİM EMEKÇİLERİ SENDİKASI