Anasayfa

ABECE YENİ SAYI

  OCAK-ŞUBAT 2016
    (341.SAYI)
 

VİDEOLAR

Kimler Sitede

Şu anda 6 konuk çevrimiçi

SİTE SAYACI

YİNE BEKLERİZ
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBUGÜN37
mod_vvisit_counterDÜN150
mod_vvisit_counterBU HAFTA802
mod_vvisit_counterBU AY2608
mod_vvisit_counterTOPLAM283309

30 AĞUSTOS İÇİN…

Kurtuluş Savaşı, Anadolu’da halkın 13. Yüzyılda Moğol işgaline ve onlarla işbirliği yapan egemenlere karşı direnişinden sonraki en büyük mücadeledir. 30 Ağustos Zaferi’yse emperyalist işgale karşı verilen bu büyük mücadelenin sonucunun  belirleyicisidir.

İçinde 30 Ağustos Zaferi’nin de bulunduğu Kurtuluş Savaşı’nı büyük yapan şey: Haklı ve meşru olmasıdır.

Aralarında iki savaş bloku oluşturan ve sömürüye dayalı adaletsiz bir dünyayı yeniden şekillendirmek isteyen; hammadde kaynaklarını ve pazarları ellerinde tutmak ya da yeniden paylaşmak amacı güden ve yoksul ulusları köleleştirme hakkını kendilerinde gören emperyalistlerin, 1914’te başlattıkları ve 1918’e kadar sürdürdükleri I. Paylaşım Savaşı sonucu milyonlarca insan hayatını kaybetti ve insanlık büyük bir yıkıma uğradı.

Kazananı da kaybedeni de, hangisi olursa olsun bu savaşın taraflarından hiçbiri haklı değildi. Yani emperyalistlerin tümü bu yıkımın ortak sorumlularıydı.

Devamını oku...
 
MART AYI ETKİNLİKLERİ
KAYSERİ :

 

“TÖB-DERL’liler 31 Yıl Sonra Dostları ile Buluşuyor” etkinliklerden üçünçüsü Kayseri EĞİT-DER şubesinin öncülüğünde 05 Mart 2011 Cumartesi günü İMO Kayseri Temsilciliği toplantı salonunda yapıldı.

 Sunuculuğunu Bahattin TÜRK’ün yaptığı toplantı TÖB-DER Genel Başkan Yardımcısı İsmet YALÇINKAYA, TÖB-DER Genel Sekreter Yardımcısı Seyfettin Bican, EĞİT-DER Genel Başkanı Mustafa Demir, TÖB-DER’in ve EĞİT-DER’in Kayseri Şube Başkanı Metin Koçkan Konuşmacı olarak, TÖB-DER MYK üyesi Tahsin Doğan, TÖB-DER ve EĞİT-DER MYK üyesi Muzaffer Yalçın, TÖS, TÖB-DER, EĞİT-DER, EĞİTİM-İŞ,ve EĞİTİM SEN’de yöneticilik yapmış olan Raif TOMBUL, TÖB-DER ve EĞİT-DER üyesi Kibar YAZICI ve Kayseri’deki TÖB-DER üyeleri ile dostlarının kitlesel katılımı ile yapıldı.

','

  İsmet YALÇINKAYA 12 Eylülün hukuksuzluğunu; Seyfettin Bican TÖB-DER’in açılması için yapılan çalışmaları ve şu andaki hukki durumu açıkladı. Son konuşmacı Metin KOÇKAN ise 12 Eylülde brokrasinin nasıl hızlı calıştığını, kendisinin bir okulda göreve başlayıp derse girdiğini, girdiği dersin zili calmadan başka bir okula ya da başka bir il emrine kararnamesinin çıktığını örnekleri ve tarihleri ile anlattı.Toplantıdan sonra akşam yemeğinde de söyleşilere devam edildi.

 ANKARA:

EĞİT-DER (Eğitimciler Derneği) ve KEÇEV (Köy Enstitülüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı ) tarafından düzenlenen “TÜRKİYE’DE DİN EĞİTİMİ” paneli Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda tapıldı.

 EĞİTİM SEN Genel Başkanı Zübeyde KILIÇ, Dr. Niyazı ALTUNYA ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi GÜMÜŞ’ün konuşmacı olarak katıldıkları panelin yöneticiliğini EĞİT-DER Genel Başkanı Mustafa DEMİR yaptı. Panele gençlerin ilgisi dikkat çekici idi. Konuşmacıların ardından söz alan izleyiciler de görüşlerini açıklayarak panele katkıda bulundular

 
ŞUBAT AYI ETKİNLİKLERİ
         ŞUBAT AYI ETKİNLİKLERİ

 

İZMİR:

EĞİT-DER’in İzmir’deki altı şubesi 17 Şubat 2011 de Türkan Saylan Kültür merkezinde Büyük Eğitim Yürüyüşünün 48. yılı nedeniyle bir panel düzenlediler.

Panele izleyici olarak çok sayıda İzmirli katıldı. Katılanların çoğunluğunun TÖS; TÖB-DER ve EĞİT-DER üyesi olduğu dikkat çekiciydi. Ayrıca katılanlar arasında gençlerin ve EĞİTİM-SEN üyesi olan öğretmenlerin bulunması da dikkat çeken diğer bir durumdu.

Ayrıca panele katılanlar arasında TÖS ve TÖB-DER’de çeşitli kademelerde yöneticilik yapmış İlah ALKAN, KESK eski MYK üyesi Fikret DOĞAN, EĞİTİM-SEN eski MYK üyesi Necati AKPINAR, EĞİTİM SEN İzmir 1 nolu şube eski başkanı Mahir ULUS yer aldılar.

','

Panele konuşmacı olarak EĞİT-DER Genel Başkanı Mustafa DEMİR ile EĞİT-DER İzmir Urla Şubesi Başkanı İsmail Aydın konuşmacı olarak katıldılar.

İlk konuşmayı yapan İsmail AYDIN Türk Öğretmen Hareketinin Tarihinden örnekler verdi. İsmail AYDIN’ın konuşmasında da zaman zaman tarihi değeri olan çok sayıda belgeyi slayt aracılığı ile izleyicilere sunması büyük ilgi ve beğeni topladı.

İsmail AYDIN’dan .sonra Konuşan Mustafa DEMİR ise 1963 Büyük Eğitim Mitingi ve 1969 Büyük Eğitim Yürüyüşünün tarihsel, sosyal ve siyasi nedenlerini açıkladı. 

 

ANKARA:

26 ŞUBAT 2011 günü EĞİT DER ve KÖY ENSİTÜTÜLERİ VE ÇAĞDAŞ EĞİTİM VAKFI (KEÇEV) birlikte Hasan ali Yüceli Anma topalntısı düzenledi.

Çok sayıda katılımın olduğu program KEÇEV salonunda yapıldı. KEÇEV Başkanı Erdal ATIC ile EĞİT_DER Genel Başkanı Mustafa Demir birer açılış konuşması yaptılar.

Program Eyüp Yaşar yönetiminde  Tazar Mehmet BAŞARAN ve Prof Dok ALİ DEMİR’in konuşmaları ile tamamlandı

Mehmet BAŞARAN Hasan Ali YÜCELİN Hayatı ve kişiliğini, Al DEMİR ise çevirilerini anlattı.

 

ESKİŞEHİR:

Eskişehir EĞİT-DER şubesi TOB-DER’liler buluşuyor adı altında bir panel düzenledi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Taşbaşı Kültür Merkezi salonunda yapılan toplantıya çok sayıda TÖB-DERli ve TÖB-DER dostu katıldı. Programın açılış konuşmasını EĞİT-DER Eskişehir şube başkanı İbrahim GEREDE yaptı.

Yöneticiliğini EĞİT- DER üyesi Faik DİKMEN’in yaptığı panele, TÖB-DER Genel Başkan Yardımcısı İsmet YALÇINKAYA, EĞİT-DER Genel Başkanı Mustafa DEMİR ve  TÖB-DER Eskişehir son şube başkanı Enver EROL konuşmacı olarak katıldılar.

Konuşmalardan sonra TÖB- DER döneminde Eskişehir’de şube başkanlığı ve GYK üyeliği yapmış olan arkadaşlarla konuk konuşmacılara günün anısına birer plaket verildi.

Panelin ardından  Eskişehir Öğretmenevi’nde yapılan dayanışma yemeği düzenlendi.

 
«BaşlangıçÖnceki12345678910SonrakiSon»

Sayfa 10 / 13
 

LİNKLER

KESK
KAMU EMEKÇİLERİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
DİSK
DEVRİMCİ İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU
EĞİTİM SEN
EĞİTİM VE BİLİM EMEKÇİLERİ SENDİKASI